Zima vs. leto: ako správne skladovať fóliu?

Kúpili ste tú najkvalitnejšiu a najdrahšiu zmršťovaciu fóliu a potrebujete ju uskladniť? Nechcete však, aby sa jej kvalita zhoršila, alebo sa dokonca stala nepoužiteľnou. Preto je potrebné pri skladovaní obalového materiálu dodržiavať určité zásady. Prinášame niekoľko rád a osvedčených postupov správneho skladovania fólie, s dôrazom na obdobia, ktoré predstavujú najväčšie riziko.

Teplota, vlhkosť, prach a čas – to sú faktory, ktoré ovplyvňujú výkon a vzhľad fólie. Vyriešenie týchto základných problémov súvisiacich so skladovaním pomôže zachovať vzhľad fólie, predĺžiť jej životnosť a Vám minimalizovať dlhodobé náklady.

Podmienky, ktoré vplývajú na obalové materiály

Extrémne vysoké a nízke teploty časom ovplyvnia kvalitu materiálu. Pri vysokej teplote sa môže fólia zošúveriť a zaseknúť sa v baliacom stroji. Na druhej strane, pri extrémnej zime sa fólia stáva krehkejšou a hrozí jej popraskanie. Ďalší problém predstavujú prachové častice vo vzduchu, ktoré vplývajú na zmršťovacie schopnosti strečovej fólie. Tá sa pri balení môže zakaliť a zabalený tovar sa na pulte nebude vynímať tak, ako by mal.

Zhrnuté: čím dlhšie leží strečová fólia na sklade, tým je pravdepodobnejšie, že bude ohrozená jej kvalita a vlastnosti. Kolísajúce teploty a ďalšie faktory okolitého prostredia môžu spôsobiť, že fólia stratí svoju elasticitu a pri balení paliet sa budú vytvárať voľné okraje; proces balenia sa predĺži a zostane priveľa odpadu.

Osvedčené postupy na ukladanie strečovej fólie

Pred nákupom strečovej fólie alebo iného obalového materiálu je potrebné oboznámiť sa s individuálnymi požiadavkami na jeho správne uskladnenie a ochranu pred vplyvom počasia. Vo všeobecnosti platí, že zmrštiteľné obalové materiály je najlepšie skladovať pri teplotách medzi -1 a 21 °C. Samozrejme, leto a zima sú ročné obdobia, ktoré kladú na  podmienky uskladnenia zvýšené nároky.

Skladovanie v lete

Už od jari sú skladové priestory vystavené vysokým teplotám. Ak sa strečová fólia skladuje pri teplote vyššej ako 38 °C, môže sa predčasne zmrštiť a stratiť tak schopnosť chrániť tovar. Preto počas horúcich mesiacov ukladajte zmršťovacie materiály do najchladnejších častí skladu. Tie sú zvyčajne pri zemi - v najnižšej časti regálov a ďalej od okien a slnečného žiarenia. Rovnako sa vyhnite uloženiu fólie v blízkosti rolovacích brán, kde teplota značne kolíše. Expedíciu sa snažte naplánovať na začiatok dňa – aby sa fólia stihla naložiť do prednej časti prívesu (namiesto prehrievanej zadnej).

Skladovanie v zime

Fólia má pri nižších teplotách tendenciu krehnúť, čo výrazne znižuje jej napínacie a zmršťovacie vlastnosti. PVC materiál pridlho skladovaný v extrémne chladných podmienkach, má tendenciu popraskať ako sklo. Ako v lete, tak aj v zime skladujte fóliu ďalej od dverí - kvôli kolísaniu teploty. Tiež je potrebné zabezpečiť ju pred vlhkosťou spôsobenú dažďom a snehom. Ak na balenie mrazených potravín a produktov, ktoré trávia čas v mraziarenskom aute alebo chladničke, používate zmrštiteľnú PVC fóliu, zvážte prechod na polyolefín. Je trvanlivejší, zdravotne nezávadný a recyklovateľný a počas balenia a prepravy udrží obal neporušený.

Ako odhaliť poškodené rolky

Keď fóliu vyberiete zo skladu, len ťažko na prvý pohľad zistíte, či je poškodená. Jedným z kľúčových znakov je lepivosť jednotlivých roliek. Ak sa rolky PVC fólie lepia k sebe, pravdepodobne boli vystavené príliš veľkému teplu. Znakom prehriatia fólie je tiež jej rozťahanosť a nestálosť tvaru. Rolky sa môžu začať prehýbať na okrajoch alebo jednotlivé vrstvy vydúvať. Použitiu takto poškodenej fólie sa určite vyhnite.

Pamätajte, že aj tá najkvalitnejšia strečová fólia a obalový materiál sa vplyvom environmentálnych faktorov ničí. Bez ohľadu na to, akú kvalitnú fóliu kúpite, venujte dostatok času a pozornosti jej správnemu uskladneniu, aby ste zabezpečili dokonalú ochranu a dôstojnú prezentáciu výrobkov.