Lepiace pásky s FSC certifikátom

Patríte aj Vy k spotrebiteľom, ktorí si všímajú informácie a značky na obale tovaru? Zaujíma Vás jeho zloženie, pôvod a vplyv na životné prostredie? V tom prípade máme pre Vás dobrú správu: všetky nami dodávané papierové a krepové lepiace pásky majú FSC certifikát.

Čo je FSC® (forest stewardship council)?

Forest Stewardship Council je medzinárodná nezávislá a nezisková mimovládna organizácia založená v roku 1993 v Mexiku s cieľom podporovať zodpovedné hospodárenie v lesoch a na plantážach. Takéto hospodárenie je postavené na 10 princípoch a 56 upresňujúcich kritériách. Medzi členov FSC patria environmentálne skupiny ako WWF a Greenpeace, vlastníci lesov, obchodníci s drevom a papierom, ale aj výskumníci a technici. Samotná FSC®  necertifikuje, ale má v každom štáte akreditované nezávislé certifikačné orgány (SGS Slovakia spol. s r.o.).

 

FSC® certifikát

Medzinárodná certifikačná ochranná známka FSC®  zaručuje, že drevo, z ktorého je produkt vyrobený, pochádza zo šetrne obhospodarovaných lesov. V súčasnosti je certifikovaných približne 200 mil. hektárov lesov v 85 krajinách sveta. Na Slovensku má certifikát FSC® asi 10 % lesov, teda asi 328 tis. hektárov. V takto certifikovaných lesoch nesmie dochádzať k nadmernej ťažbe, k znehodnocovaniu vzácnych území, vody, pôdy, či iných environmentálnych hodnôt. Rovnako sa v nich nesmú zneužívať práva pracovníkov, alebo ohrozovať ich zdravie a bezpečnosť.

 

Varianty FSC® CERTIFIKÁTov

FSC 100%

FSC 100% 

 

 Výrobky výlučne z dreva a papiera z udržateľne obhospodarovaných, FSC certifikovaných lesov.

 

 

FSC MIX

FSC MIX

 

Výrobky obsahujúce drevo z FSC certikikovaných lesov a/alebo z recyklovaného a/alebo   kontrolovaného  dreva (ešte nemá FSC certifikát, ale spĺňa jeho kritériá).

 

 

FSC RECYCLED

                                                        FSC Recycled

 Zmes materiálu z lesov s FSC certifikátom (nie menej ako 70%), z recyklovaného materiálu a/alebo     kontrolovaného dreva.

 

 

 

prečo kupovať výrobky s logom FSC® 

Lesy patria k najviac ohrozeným ekosystémom našej planéty. Podľa vedcov zostalo v pôvodnom nenarušnom stave už len asi 22 % plochy pôvodných pralesov. Veľmi vážny problém predstavuje nelegálna ťažba.  Odhaduje sa, že v brazilskej Amazónii sa 80 % stromov vyrúbe nezákonne. Takmer polovina tropického dreva dovážaného do krajín EÚ pochádza z nelegálnych zdrojov. Výrobky s logom FSC® sú zárukou, že drevo, resp. výrobok na báze dreva pochádza zo šetrne obhospodarovaného lesa.

Na Slovensku môžete takéto výrobky nájsť predovšetkým v predajniach veľkých obchodných reťazcov ako HORNBACH, OBI alebo Jysk, pričom ich počet stále rastie.