PUZZLE SKLADÁME AUTOMATICKY

Mnohí z Vás určite darovali či našli pod vianočným stromčekom puzzle alebo inú spoločšnskú hru. Vedeli ste, že tieto hry sa rodia vo východočeskej obci Polička?

Spoločnosť Ravensburger Karton s.r.o., jeden z najznámejších medzinárodných producentov hier a puzzle, tu vyrába a exportuje do celého sveta neuveriteľných 31,5 miliónov kusov skladačiek za rok. Aby firma uspokojila obrovský dopyt po svojich výrobkoch, investovala v minulom roku nemalé prostriedky do výstavby skladu pre 24 tisíc paletových miest a do ďalších výrobných liniek. To sa však bez automatizácie nezaobíde.

Naša firma, v spolupráci so slovinským partnerom, nainštalovala už tretiu paletizačnú a baliacu linku Rotomatic. Aktuálnu prevádzku linky môžete vidieť na videu nižšie.

Na výrobnú linku produkujúcu jednotlivé balenia hier nadväzuje výkonný paletizátor, výnimočný množstvom paletovacích schém - v súčasnosti skladá škatuľky na palete podľa 36 vzorcov. Ovládací panel navyše umožňuje zaškoleným operátorom schému bez asistencie programátora (výrobcu stroja). Paletizáciou prejde za hodinu až 1 800 škatuliek, riadiaci systém paletizátora si naviac určuje sám, po koľko na sebe sú hry zoradené v predchádzajúcom zariadení "štosovačka. Takáto porcia zábavy si vyžaduje aj výkonný baliaci stroj na palety, preto sme sem integrovali baliaci stroj Rotomatic Profi. Ľahké nestabilné krabičky a veľká variabilita skladieb paliet potrebujú aj perfektnú výbavu stroja. Baliaci stroj je doplnený o zdvih paliet, prítlak pre pridržanie tovaru na palete, prekrývacie zariadenie na položenie hornej krycej fólie a najmä dvojmotorové digitálne riadené predpínanie fólie s ropingom, t.j. zhrnutie spodnej hrany fólie do povrázku.

Pri ropingu by sme sa radi pristavili: fenomén automatických skladov paliet si vyžaduje iný spôsob balenia spodnej časti palety - táto nesmie byť obalená fóliou, aby sa zachoval priestor pre priechod svetelného lúča snímačov kvôli bezproblémovému automatickému uskladneniu.

Roping preto automaticky, počas balenia palety, zhŕňa prieťažnú fóliu k sebe do "povrázku", dokonale fixuje tovar k hornej doske palety, pričom nebráni priechodu detekčných lúčov automatického zakladaču v sklade. . Prevádzku celej linky si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.