VIANOCE SA DAJÚ STRÁVIŤ EKOLOGICKY AJ EKONOMICKY

Vianoce patria k sviatkom, počas ktorých sa rozhodne na ničom nešetrí. Dôsledkom je zvýšená záťaž životného prostredia – produkuje sa veľa zbytočného odpadu, rastie spotreba energií či materiálov. Ku všetkému však existujú alternatívy, ktoré umožnia stráviť Vianoce šetrne k životnému prostrediu i vlastnej peňaženke.

  • Vianočné darčeky: sviatky nahrávajú predajcom! Skúste tento rok nepodľahnúť tlaku reklamy, ale buďte kreatívni a šetrní k životnému prostrediu. Čoraz viac obchodov ponúka „zelené“ darčeky: darujte napríklad ekologickú kozmetiku, výrobky z FSC-dreva (Forest Stewardship Council, teda drevo pochádzajúce zo zodpovedne obhospodarovaných lesov), oblečenie z biomateriálov alebo výrobky označené logom Fair Trade (spravodlivý obchod).  Ekologické sú i darčeky z „druhej ruky“, kúpené v antikvariátoch a second-handoch. Dávame im tak druhý život a recyklujeme, čo už niekto iný nepotreboval. Najoriginálnejšie sú však darčeky z vlastnej produkcie: strávte pár predvianočných večerov pri výrobe sviečok z pravého včelieho vosku či odlievaním kvetinových mydielok bez umelej arómy.
  •  Balenie darčekov: vyhnite sa klasickému baliacemu papieru z obchodu (väčšinou ide o chlórom bielený papier s farebnou potlačou), ktorý po jednorazovom použití aj tak odhodíte. Skúste radšej svoje darčeky zabaliť do recyklovaného či ručne vyrobeného papiera – zakúpiť ho môžete na vianočných trhoch, v eko-obchodoch i v niektorých papiernictvách. Originálnym obalom sú aj ozdobné tašky a škatule, ktoré sa dajú používať ďalej. Po vybalení darčekov nezabudnite všetok recyklovateľný baliaci papier umiestniť do separovaného zberu.
  • Vianočný stromček: hoci umelý vydrží desiatky rokov, ekologickejšou alternatívou stále zostáva živý stromček. Umelé stromčeky sú totiž väčšinou vyrobené z PVC, pričom počas ich výroby a životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie. Pri kúpe živého stromčeka treba dbať hlavne na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke - nekupujte lacné, ale nelegálne vyrúbané kusy. Ideálne je použiť stromček zasadený v črepníku, ktorý vydrží oveľa dlhšie a po Vianociach ho môžete vysadiť do záhrady.
  • Vianočná večera: pripravte si ju z lokálne vyrobených a dopestovaných biopotravín, ktoré neobsahujú geneticky modifikované zložky ani zvyšky pesticídov a ich pestovanie nepoškodzuje životné prostredie. Ak sa Vám nepodarí kúpiť biovajíčka, aspoň sa vyhnite vajíčkam z klietkového chovu, kde sú sliepky-nosnice chované v krutých podmienkach. Pôvod vajíčok zistíte podľa číselného označenia: 3 = klietkový chov, 2 = podstielkový, 1 = voľný chov a 0 = ekologický chov, 1 (voľný chov) alebo 2 (podstielkový chov). Obmedzte tiež spotrebu mäsa a rýb, ktoré sú ohrozené: podľa odhadov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je takmer 90 % hospodársky významných druhov rýb úplne vylovených.
  • Vypnite svetlá a svetielka: hoci sú neodmysliteľnou súčasťou vianočnej atmosféry, je potrebné zamyslieť sa nad tým, či naozaj potrebujete mať vysvietený celý dom 24 hodín denne. Skúste sa tento rok trochu uskromniť a zmenšiť tak svoju uhlíkovú stopu. Ak sa vianočných svetielok nechcete vzdať, uprednostnite LED diódy, ktoré spotrebujú minimum energie.

Šťastné, veselé, bio a zelené Vianoce!