BUDEME RAZ CESTOVAŤ AUTAMI NA POHON Z PLASTOVÉHO ODPADU?

Viete si predstaviť, že raz prídete na čerpaciu stanicu a do svojho auta natankujete namiesto benzínu 30 litrov plastového odpadu? Samozrejme, nie priamo z odpadu v jeho primárnej forme, ale alternatívneho paliva, ktoré by sa z neho vyrábalo.

Nie je to nijaká vzdialená vízia. Vedci z univerzity v anglickom Swansee totiž vynašli spôsob, ako premeniť nežiadúci plastový odpad na vodík, ktorý by sa mohol využívať ako alternatívne palivo na prevádzku automobilov.

Takýto spôsob spracovania plastov môže byť dokonca lacnejší, ako recyklácia, pretože sa dajú použiť akékoľvek plasty, ktoré nemusia byť ani očistené. Nerecyklovateľný plastový odpad v objeme 25 ton umožní vodíkovému autu najazdiť 250-tisíc kilometrov. Metóda spracovania je pritom jednoduchá: plasty je potrebné najskôr nakrájať, zdrsniť ich povrch, následne pridať do zmesi fotokatalyzátor a ďalej pracovať s energiou so slnečného žiarenia, ktorá zabezpečí priebeh chemickej reakcie. Nakoniec sa začnú tvoriť bubliny vodíka a plast postupne degraduje. Výsledkom je získanie vodíkového paliva a zároveň chemikálie, ktorú je možné použiť na výrobu nového plastu. Namiesto spaľovania či zakopávania do zeme tak plastový odpad nájde nové, užitočné uplatnenie. Hoci, ako poznamenali vedci, spustenie projektu na priemyselnej úrovni môže trvať ešte niekoľko rokov.