12 tipov pre ZERO WASTE

Vedeli ste, že obyvateľ EÚ vyprodukuje za rok priemerne 500 – 600 kg odpadu? Slovensko, s podielom vyprodukovaného odpadu 348 kg na obyvateľa, patrí k jeho najmenším producentom. Žiaľ, rovnako nízka je aj miera recyklácie, a to 23 % európskeho priemeru. Zhodnocovanie odpadu formou recyklácie však tiež nie je všeliek – je drahé a nie až tak ekologické, ako sa prezentuje. Najlepším, najúčinnejším a zároveň najlacnejším spôsobom, ako sa vysporiadať s odpadom je NEVYTVÁRAŤ HO.

Tu je niekoľko tipov, ako prejsť na životný štýl ZERO WASTE:

 

1. Majte doma menej vecí: snažte sa mať doma len veci, ktoré naozaj potrebujete. Nielen oveľa rýchlejšie poupratujete, ale menej vecí tým pádom aj vyhodíte.

2. Nahraďte igelitové tašky: noste so sebou na nákup opakovateľne použiteľnú tašku z prírodného materiálu. Trendom sú doma vyrobené sieťky na ovocie a zeleninu alebo si kúpte biodegradovateľné vrecúška.

3. Obmedzte nákup nového oblečenia: módne trendy sa rýchlo menia a každý z nás má doma hromadu oblečenia, ktoré vôbec nenosí. Ideálnym riešením je nákup kvalitných, nadčasových a dobre kombinovateľných kúskov, ktoré často nájdeme aj v second-handoch.

4. Skoncujte s plastovými fľašami a jednorazovými pohármi: noste so sebou opakovateľne použiteľnú fľašu s vodou, ktorú si môžete kedykoľvek doplniť. Namiesto kávy z automatu si doprajte doma uvarenú kávu z uzatvárateľného termohrnčeka, či termosky.

5. Vzdajte sa jedál z donášky a fastfoodov: navarte sebe aj svojej rodine doma a jedlo si noste v obedároch. Viete, čo jete a neplníte smetné koše množstvom mastných obalov, ktoré nie je možné zrecyklovať.

6. Začnite nakupovať potraviny bez obalov: v poslednej dobe sa rozrástla sieť bezobalových obchodov. Mnohé z nich ponúkajú aj pohodlný nákup cez internet s možnosťou zvoliť si obaly, do ktorých bude tovar zabalený.

7. Vyrábajte si vlastné čistiace prostriedky: aktuálnym trendom je DYI (angl. Do It Yourself = urob si sám). Z toho, “čo kuchyňa dala” si za pár minút vyrobíte účinné čistiace prostriedky. Životné prostredie tak ušetríte od vypúšťania škodlivých chemikálií do odpadových vôd.

8. Vychutnajte si svoj obľúbený nápoj bez slamky: v celej EÚ bude od roku 2021 platiť zákaz používania plastových slamiek, ale aj plastových príborov a jednorazových riadov. Namiesto nich používajte slamky z prírodného materiálu, kovu, skla či bambusu, ktoré sa dajú umyť a opakovane použiť.

9. Nevyhadzujte, opravujte: ak sa vám pokazí spotrebič, odlepí podrážka na topánke alebo roztrhne tričko, nekupujte hneď nový! Radšej zavolajte miestneho opravára, alebo otestujte svoju šikovnosť, topánky si zalepte sami a dieru na tričku prekryte nášivkou.

10. Využite z potravín maximum: ľudia z vyspelých krajín je zvyknutých vyhadzovať nespotrebované jedlo do odpadu. Netýka sa to však len jedla z chladničky - keď vyhadzujeme jedlo, vyhodíme aj zdroje, ktoré sú potrebné na jeho výrobu.

11. Darujte ľuďom v núdzi: oblečenie, potraviny, staršie ale funkčné spotrebiče či nábytok môžete ďalej “recyklovať” tým, že ich darujete ľuďom žijúcich v slabších sociálnych podmienkach. Určite aj vo svojom okolí nájdete niekoho, kto by takúto pomoc.

12. Naučte sa povedať „nie“: povedzte nie nákupom vecí, ktoré vlastne ani nechcete a nepotrebujete a sú len marketingovým ťahom obchodníkov.

 

Možností, ako čo najviac znížiť tvorbu odpadov, je veľa. Netreba sa báť byť kreatívny a hľadať ďalšie spôsoby, ako žiť štýlom ZERO WASTE.